Szukaj na tym blogu

24 kwietnia 2016

Mapy myśli

mapy myśli

Najlepszy i najskuteczniejszy sposób na naukę? Tworzenie map myśli!


Około dwóch tygodni temu kilka klas w Mikronie nauczyło się tworzyć mapy myśli. Młodzież z klasy I i II LO wzięła udział w warsztatach na temat mindmapingu, na których dowiedzieli się jak mogą powtarzać i utrwalać swoją wiedzę z lekcji lub uczyć się przed sprawdzianem, egzaminem, a nawet maturą.

Tworzenie map myśli wbrew pozorom, nie jest takie trudne. Potrzebujemy do tego kilku rzeczy: kartki o dowolnym formacie oraz kredek, mazaków, cienkopisów, jakichkolwiek przyborów kreślarskich, ważne żeby były kolorowe!

mapy myśli
Sama mapa myśli to nic innego, jak kolorowy neuron. Projektowanie naszej mapy rozpoczynamy od narysowania nierównego kółka, środka neuronu (pamiętajmy, że musi być on koniecznie kolorowy!). Wewnątrz wpisujemy tytuł - to o czym będzie ta mapa mówić. Środek niekoniecznie musi być napisem, a nawet lepiej jeśli nim nie jest. Powinien być rysunkiem (dobra sprawa dla utalentowanych malarsko). Ilustracja tak na prawdę nie musi być piękna, ma się nam kojarzyć z konkretnym zagadnieniem, nie innym!

mapy myśli
Gdy już środek jest gotowy, pozostaje nam dodawać zagadnienia związane z tematem. Od środka będą odchodziły kolorowe "ręce". Ważne jest to, żeby nie były one proste i oczywiście kolorowe. Od naszego tematu odchodzi jedna gruba "ręka" nad którą rysujemy/piszemy jej temat. Gdy już jest to gotowe, możemy dodawać kolejne cieńsze, kolorowe i falowane "rączki" nad, którymi oczywiście rysujemy/piszemy ich temat.

Nic prostszego! Jest to przyjemny i prosty sposób na naukę z wykorzystywaniem kreatywności i wyobraźni, a nie  kolejne opracowywanie tekstu.

Miłego uczenia się!







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz